Jakie badania robić po 60-tym roku życia ?

W dobie nowoczesnej medycyny oraz większej świadomości ogólnej dotyczącej zdrowia, osoba 60-letnia zdecydowanie nie może być uznawana za osobę starszą. Granica starości przesuwa się coraz bardziej, a niektórzy twierdzą, że nie ma takiego pojęcia jak starość. W końcu znamy przypadki osób zbliżających się do „setki”, które zachowały rewelacyjną formę i wielką pogodę ducha. Jak brać przykład z takich osób? Należy pamiętać o trzech podstawowych czynnikach: Regularnych badaniach, dbaniu o kondycję fizyczną i optymistycznym podejściu do życia.

Wszystkie wymienione czynniki są ze sobą połączone. O kondycje fizyczną zadbamy wyłącznie wtedy, gdy znamy swój stan zdrowia i wiemy jaki plan treningowy możemy przypisać dla swojego organizmu. Z kolei zadbanie o odpowiednią kondycję fizyczną sprawi, że łatwiej będzie nam myśleć pozytywnie i optymistycznie. Ma to związek z produkcją dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Nie ma lepszego sposobu na zadbanie o odpowiedni poziom tego hormonu, jak właśnie regularne ćwiczenia.

Przejdźmy do meritum. Jakie badania powinien zrobić 60-latek? Przede wszystkim – zadbajmy o serce. To klucz do zachowania pełni zdrowia. Skoro serce, to dwa główne badania – regularne sprawdzanie ciśnienia, a także zbadanie poziomu cholesterolu. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, musimy pogodzić się z myślą o lżejszej diecie, oraz spróbować ograniczyć stres w swoim życiu. Co więcej, zdrowe serce pozwoli nam wykonywać większą ilość ćwiczeń fizycznych.

Kolejnym badaniem jest sprawdzenie poziomu glukozy we krwi przynajmniej raz do roku. Bowiem co piąty 60-latek cierpi na cukrzycę. Typowymi objawami są infekcje skórne i dróg moczowych, senność, uczucie duszności, pogorszenie wzroku. Warto więc poświęcić trochę czasu na lekarza by wykluczyć tę chorobę. Następne bardzo istotne badania dla 60-latka do densytometria czyli badanie gęstości kości, które są narażone na osłabnięcie wraz wiekiem. Podobnie jak w przypadku serca, zadbanie o zdrowe kości, pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrą kondycją fizyczną.

60-latek powinien również znaleźć czas na wizytę u urologa. W tym wieku wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu moczowo-płciowego, więc taka wizyta jest niezbędna. Skrępowanie przed lekarzem należy zostawić za sobą, w końcu przede wszystkim, zależy nam na naszym zdrowiu. Osoby po 60-roku życia nie powinny również zapominać o innych rutynowych badaniach, które wykonywały wcześniej. Pamiętajmy jednak, że same badania nie wystarczą. Jeśli chcemy ograniczyć wizyty u lekarza do minimum, musimy jeszcze pamiętać o odpowiedniej diecie oraz o uprawianiu mniej intensywnych sportów.

Źródło: DomiSenior.pl
2017-04-18 15:05 266 badania, seniorzy, medycyna

Inne artykuły

Jakie badania robić po 60-tym roku życia ?

Jakie badania robić po 60-tym roku życia ?

Zdrowie seniora

W dobie nowoczesnej medycyny oraz większej świadomości ogólnej dotyczącej zdrowia, osoba 60-letnia zdecydowanie nie może być uznawana za osobę starszą. Granica staroś

Porady dla seniora - co zabrać do domu spokojnej starości ?

Porady dla seniora - co zabrać do domu spokojnej starości ?

Dział seniora

Wielu seniorów błędnie interpretuje dom spokojnej starości jako miejsce zbliżone do szpitala. Nic z tych rzeczy. Głównym zadaniem domu spokojnej starości jest sprawienie, aby każdy senior mó